Móda

Praktické a jednoduché tipy o starostlivosť vašich šperkov

Praktické a jednoduché tipy o starostlivosť vašich šperkov
Autor: admin

Krása a lesk šperkov je hlavnou výhodou, pre ktorú si nimi zdobíme svoje telo. Sú výnimočné svojou pevnosťou, sfarbením a spracovaním. Avšak, napriek svojej pevnosti a zloženiu sa v priebehu rokov môžu mierne poškodiť a znehodnotiť. Závisí tiež od toho, pri akej príležitosti ich používate a ako sa o ne staráte.

Praktické a jednoduché tipy o starostlivosť vašich šperkov
Praktické a jednoduché tipy o starostlivosť vašich šperkov (zdroj: unsplash.com)

Aby vám obľúbené šperky Sagapo robili radosť svojou pôvodnou krásou a leskom čo najdlhšie, máme pre vás niekoľko tipov na jednoduchú starostlivosť.

Hlavní nepriatelia šperkov

Ešte predtým, než sa pustíte do čistenia, mali by ste sa vyvarovať situáciám, pri ktorých môžu prísť vaše šperky do kontaktu s:
• lakom na vlasy;
• parfumom;
• morskou a chlórovanou vodou;
• silnými čistiacimi prostriedkami.
Tiež sa pred čistením šperkov uistite, z akého materiálu sú.

Základné pravidlá starostlivosti o šperky

Šperky skladujte osobitne. Vyhnete sa tak poškriabaniu a ďalšiemu poškodeniu ich povrchu. Neodporúča sa skladovať ich v plastových alebo iných nevhodných nádobách, kde môžu stmavnúť. Šperky by sa nemali nosiť ani pri športe a pred spaním. V opačnom prípade by sa mohli zlomiť alebo zdeformovať. Radšej si ich pred pobytom v prírode alebo posilňovni vložte do milej hracej šperkovnice.

Aplikovanie šperkov na odev a telo by malo byť tiež poslednou vecou pri obliekaní. Brošne by sa nemali nosiť na ramene, na ktorom nosíte kabelku, alebo bezpečnostný pás automobilu. Nevystavujte šperky ani vysokým teplotám. Napriek tomu, že sú z kovu, môžu pod vplyvom náročných podmienok svoj tvar a kvalitu strácať.

Pri čistení používajte tiež profesionálne čistiace prostriedky, ktoré nájdete nielen v zlatníctve, ale aj dobrej drogérii. Občas pomôže aj zubná pasta, prostriedok na umývanie riadu alebo jedlá sóda. Buďte pri čistení šperkov opatrní a myslite aj na kameň.

Text: PR

Mohlo by vás zaujímať