Kozmetika, Pre mužov, Pre ženy

Ochorenia kože – ktoré sú tie najčastejšie a ako sa liečia?

Autor: autor

Každý máme niečo, čo nás trápi, nech je do choroba alebo defekt na tele, s ktorým bojujeme. A keďže je koža naším najväčším orgánom na tele, tak sa s ňou spája aj množstvo druhov ochorení. V tomto článku sa pozrieme na tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie a niektoré potrápili asi väčšinu z nás. Zároveň vám poradíme, čo vám môže pri liečení pomôcť.

Ochorenia kože – ktoré sú tie najčastejšie a ako sa liečia? (Foto: unsplash.com)

Akné

Fázou s akné na tvári alebo iných častiach tela sme si prešli v puberte asi viacerí z nás. No nie je to ochorenie, ktoré sa vyskytuje výhradne u „násťročných“. Je to problém, s ktorým bojuje aj množstvo dospelých a často býva stav ich pokožky v horšom stave ako v puberte. Akné sa najčastejšie objavuje v podobe zápalov alebo hnisajúcich vyrážok na tvári, krku, chrbte, pleciach a v oblasti dekoltu. Preto sa nedá len tak zamaskovať.

Čo sa týka liečby, tak tu záleží na dôvode vzniku. V puberte je to hlavne hormonálne, keďže sa telo mladého človeka mení. V dospelosti to môže spôsobiť okrem kolísania hormónov aj iný zdravotný problém, na ktorý akné poukazuje alebo alergie.

Psoriáza

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie (nie infekčné). Je to v podstate zápal v tele. Prejavuje sa v podobe zapálených ložísk na koži, ktoré pripomínajú pancier, pretože postupne koža stvrdne. Príčin psoriázy je hneď niekoľko – môže sa zdediť od rodičov, je to prejav slabšej imunity alebo neustáleho stresu, ktorý si často ani neuvedomujeme. Objaviť sa môže naozaj u každého.

A čo robiť, keď už sa na vašej koži objaví? Základom je dobrá starostlivosť. Lokálne používajte krémy, masti alebo roztoky, ktoré sú na tieto účely priamo určené. Lekár vám môže odporučiť biologickú liečbu alebo fototerapiu.

Seborea

Ochorenie kvasinkového pôvodu, ktoré sa prejavuje hlavne v oblasti vlasov, obočia alebo výnimočne aj na trupe. Aj seborea patrí medzi časté kožné ochorenia, aj keď sa o nej moc nehovorí. Prejavom je ružová až červená pokožka, na ktorej sa objavujú žlté šupiny. Nie je to prenosné ochorenie, takže sa nemusíte báť. Spôsobuje ju genetická predispozícia, slabá imunita alebo nezdravý životný štýl. Liečenie prebieha prostredníctvom špeciálnych šampónov, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni.

Mohlo by vás zaujímať