Výber vhodnej rekuperačnej jednotky vie byť občas poriadne náročný. Závisí to hneď od niekoľkých faktorov. Ide najmä o vaše dostupné financie, a tiež o to, v akej fáze výstavby objektu sa nachádzate. Dôležitá je však vaša ochota, a to nielen čo sa týka menších, ale aj rozsiahlejších stavebných zásahov.
Rekuperačná jednotka zabezpečuje riadené vetranie vo vašej domácnosti. Zaisťuje výrazne zdravšie bývanie, a tiež prináša množstvo iných benefitov. Neustále sme obklopení informáciami, ako čerstvý vzduch priaznivo vplýva na naše zdravie.
Keďže nie je možné byť stále vonku, musíme vetrať. To má však množstvo nevýhod. V teple si púšťame dnu ešte viac tepla a v zime naopak. Skvelou alternatívou je v tomto prípade rekuperačná jednotka. Ako si však vybrať tú správnu?
Vyberajte podľa fázy výstavby objektu
Vo všeobecnosti platí, že výber rekuperačnej jednotky je jednoduchší na začiatku celkovej výstavby. V prípade, že je váš dom už hotový vaše možnosti sú značne obmedzené, avšak aj v takejto situácii máte z čoho vyberať.
Tri dôležité faktory
Pri výbere rekuperačnej jednotky sú dôležité, predovšetkým, tri faktory. Jeden z najdôležitejších parametrov je tichá prevádzka, vďaka čomu je atmosféra vo vašej domácnosti o to pokojnejšia. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je kvalitná filtrácia vzduchu. Je to najmä z dôvodu, že väčšina ľudí v dnešnej dobe má množstvo alergických reakcií.
Práve preto sú rekuperačné jednotky vyvinuté tak, aby prúdili kvalitný a čistý vzduch. Za posledný a aj viac – menej podstatný parameter sa považuje spätný zisk tepla. Predstava, že rekuperácia sa vám finančne do istej miery vráti, je skutočne lákavá!
Cena a prevádzkové náklady
Ak by sme brali do úvahy rodinný dom s plochou 150m2, v takomto prípade by postačovala rekuperačná jednotka s výkonom do 180 m3. V situácii, kedy by sa použil priemerný rozvodový systém, stálo by to do 5000 €. Samozrejme, mali by ste počítať aj s cenou za montáž, ktorú môžete nechať na profesionálov, poprípade to pri troche zručnosti zvládnete aj sami.
Medzi prevádzkové náklady patrí spotreba elektrickej energie, ktorá je vynaložená na pohon ventilácie. Taktiež je potrebné myslieť na výmenu filtrov, ktorú môžete uskutočniť aspoň raz ročne. Tieto náklady však nie sú finančne náročné a za rok vás to vyjde v priemere už do 60 €.
Ako funguje systém rekuperácie?
Rekuperácia funguje na základe čistenia vzduchu. Odstraňuje nečistoty, zápachy, a tiež znižuje vlhkosť. Čistý vzduch rozvádza do všetkých priestorov domácnosti a vám tak zaisťuje príjemný komfort a celkovú rovnováhu.
Špeciálne filtre zachytávajú pele a tým napomáhajú, predovšetkým, alergikom. Okrem iného, rekuperačná jednotka v priestore znižuje množstvo baktérií, plesní a iných škodlivín vo vzduchu. Tým výrazne prospieva životnému prostrediu a zdraviu človeka.
Viac ako len vetranie
Rekuperačná jednotka zvládne, okrem vetrania, aj ochladenie či, dokonca, aj kúrenie. Protiprúdový výmenník tepla využíva až takmer 100 % tepla z odvádzaného vzduchu. Práve vďaka tomu je ohrievanie privádzaného vzduchu minimálne.
Riadené vetranie s využitím rekuperácie dokáže ušetriť až 25 % nákladov na kúrenie. Netreba sa obávať ani energetickej náročnosti, keďže priemerný príkon ventilátorov sa rovná spotrebe malej žiarovky. Ide o investíciu, ktorá sa jednoznačne oplatí!
Ochladenie počas horúcich dní
Rekuperačná jednotka zaistí taktiež aj príjemné ochladenie. Do miestnosti vám prúdi schladený vzduch vo výmenníku a vy tak nebudete musieť použiť klimatizáciu. Nevyhnutné sú však vonkajšie okenné žalúzie, ktoré zabezpečujú správne fungovanie rekuperácie a, okrem iného, zabránia vstupu slnka do miestnosti.
Komerčný článok