Móda

Ako vybrať moto oblečenie? Držte sa týchto rád!

Ako vybrať moto oblečenie
Autor: admin
Ako vybrať moto oblečenie
Ako vybrať moto oblečenie (zdroj: pixabay.com)

Výber motorkárskej výbavy vyžaduje viac starostlivosti, ide o mimoriadne dôležitú súčasť motoristického sveta. Nielen, že vám musí dokonale sedieť, tiež musí obsahovať potrebné ochranné prvky. Čím sa pri kúpe riadiť?

Aby bolo motocyklové oblečenie v prípade nehody plne funkčné, musí majiteľovi dokonale sedieť. Univerzálne oblečenie však neexistuje, preto by ste si mali stanoviť svoje cestné priority a cenovú hladinu pred samotným výberom. Základom je prilba, ku ktorej vyberiete zvyšok oblečenia. Helma vám musí skrátka pevne sedieť a jej prítomnosť musíte cítiť na celej hlave, no bez toho, aby vás niekde tlačila. Bunda je ďalším kúskom, ktorý vám nesmie chýbať. Jej výber podriaďte materiálu.
Textil nepovolí a bunda už sa nijako ďalej nevytvaruje, koža však ešte prispôsobí svoj tvar nositeľovmu telu. Nebojte sa ju kúpiť pokojne tesnejšiu, trochu povolí. Pri skúšaní stačí, keď ju obliekate len na tričko. Pokiaľ má bunda zimnú vložku a chystáte sa ju používať, skúšajte si bundu s ňou. Ak však viete, že budete jazdiť len v teplom počasí a vložku nevyužijete, vyberte ju. Či vám bunda sedí, zistíte najlepšie tak, že sa jednoducho posadíte na motorku do pozície, v ktorej jazdíte. V ramenách a podpazuší nesmie bunda ťahať a lakťové chrániče musia sedieť na lakťoch.

Chrániče na nohaviciach musia dokonale sedieť

Pre nohavice platí nasledovné – všetky protektory musia sedieť na mieste. To, či vyhovujú, zistíte opäť na motorke. Po usadení skontrolujte, či nemáte nohavice napnuté v rozkroku. Ak ste si vybrali vyhovujúce nohavice, môžete prejsť k výberu topánok. Do predajne, kde budete moto obuv skúšať, si vezmite ponožky, v ktorých budete jazdiť. Ak vám topánka na motorku sedí rovnako dobre ako normálna, mali by ste si skontrolovať aj miesto pod palcom a položiť nohu v topánke na stúpačku. Sedí?

Rukavice vás nesmú tlačiť

Našli ste moto rukavice, ktoré vám sedia? Vyskúšajte si uchopenie riadidiel alebo okrúhleho zábradlia. Rukavice vás nesmú tlačiť na prstoch, pozor dajte aj na tlačiaci kĺbový protektor a na to, či nie je rukavica napnutá medzi palcom a ukazovákom, nemala by tlačiť, ani keď prsty naťahujete.

Kombinéza vás má zovrieť

Kombinéza, ktorá je od začiatku pohodlná, je zbytočne veľká. Pri skúšaní urobte drep, mala by vás pustiť dole. Skúste sa v nej hýbať ako pri jazde – nemala by byť voľná, nesmie však ani ťahať. Nezabudnite na ochranu chrbta, kvalitný chrbtový protektor musí byť vo vašej výbave samozrejmosťou. Existuje viacero druhov, preto je najlepšie poradiť sa priamo s predajcom, ktorý má s protektormi bohaté skúsenosti.

Riaďte sa aj úrovňami ochrany

Na moto oblečenie sa vzťahuje množstvo noriem a certifikátov. Homologované oblečenie na motocykel má piktogram panáčika na motorke a nájdete pri ňom aj úroveň ochrany – 1 alebo väčšiu ochranu znamená číslo 2. Rezervujte si na výber vášho moto oblečenia pokojne aj niekoľko hodín, aby ste sa v ňom cítili pohodlne a rozhodne na ňom nešetrite. Cena motocyklovej výbavy je priamo úmerná jej kvalite, takže za svoje peniaze naozaj dostanete kvalitnejšie oblečenie, ktoré dlhšie vydrží a spoľahlivo vás ochráni.

Text: PR

Mohlo by vás zaujímať