Kozmetika

Vrstviť nemusíte len oblečenie – ako je to správne pri kozmetike?

Vrstviť nemusíte len oblečenie – ako je to správne pri kozmetike?
Autor: autor2

Aby sme sa správne starali o svoju pleť, musíme dbať predovšetkým na pravidelnosť a konzistentnosť. Občasné použitie nejakého prípravku na tvár, krk alebo dekolt nikdy nezabezpečí želaný efekt. Nemenej dôležitý je samozrejme aj samotný výber a aplikácia kozmetiky.

Vrstviť nemusíte len oblečenie – ako je to správne pri kozmetike?
(zdroj: unsplash.com)

Aby z toho pleť niečo mala

Možno vás to prekvapí, no aj poradie pri používaní a aplikácii jednotlivých kozmetických produktov môže mať vplyv na celkový výsledok našej kozmetickej rutiny a stavu pleti po nej. Mnohé zásady sú nám akoby prirodzené – najskôr pleť očistíme a potom hydratujeme a regenerujeme, nie naopak. Prečo je teda poradie také dôležité? Prenikanie účinných látok z kozmetiky do pokožky nie je vždy také jednoduché, pretože pokožka sa prirodzene sama bráni prenikaniu elementov z vonkajšieho prostredia. Aby z použitej kozmetiky mohla naša pleť vyťažiť čo najviac, musíme ju správne navrstviť.

Od najriedšieho po najhustejšie

Nesprávne poradie kozmetických produktov môže viesť v podstate až k anulovaniu účinkov produktov. Poradie produktov volíme v prvom rade na základe ich dôležitosti a funkcie – v rutine majú prednosť prípravky čistiace, potom nasledujú produkty na starostlivosť o pleť. Kozmetické produkty, ktoré vrstvíme po vyčistení pleti (séra, krémy, esencie) sa vrstvia vždy od tých s najľahšou konzistenciou po produkty s hustou konzistenciou. Prednosť majú produkty na vodnej báze, až potom produkty na báze olejov. Prvé sú vodové prípravky, potom gély, emulzie, oleje a nakoniec tuhé balzamy, maslá a vosky. Ak používate pleťový olej, rutina by sa mala končiť práve prípravkom s podielom olejov, pretože takýto prípravok vytvára ochrannú vrstvu a všetko, takpovediac, uzamkne. Zabraňuje strate hydratácie. Pleťový olej však možno kvapnúť aj do pleťového krému a použiť súčasne.

Neponáhľať sa je základ úspechu

Pri vrstvení kozmetiky sa netreba ani ponáhľať. Minimálny čas, ktorý by ste mali počkať medzi jedným a druhým prípravkom, sú dve minúty. Rýchle nanášanie všetkých prípravkov na seba môže viesť k nepríjemnému pocitu lepkavosti, pri rannej rutine to môže sťažiť následnú aplikáciu krycieho krému. Nezabúdajte, že tvár nie je jediná, ktorá kozmetiku potrebuje – pri vrstvení produktov nezabúdajte ani na pokožku dekoltu a krku.

Kozmetické produkty možno vrstviť aj s ohľadom na pH – ako prvé by mali ísť produkty s nižším pH a následne prípravky s vyšším pH. Toto pravidlo sa však uplatňuje len pri vrstvení produktov rovnakého charakteru, napríklad troch sér s inými účinkami. Ak ste sa po čítaní tohto článku rozhodli urobiť inventúru vo svojej kozmetike a nejakú si dokúpiť, prípadne ju vymeniť za inú, odporúčame využiť kupóny a zľavy z KuponyZdarma.sk.

Mohlo by vás zaujímať