Pre ženy

Ako sa starať o pleť počas menopauzy?

Ako sa starať o pleť počas menopauzy?
Autor: autor2

Každá žena si ňou raz prejde, niektorá skôr, niektorá neskôr, u niekoho prejde veľmi rýchlo a niekoho, naopak, pekne potrápi. Jedno však má menopauza u všetkých spoločné: hoci žiadna žena nečaká, že sa jej od puberty druhýkrát zmení pleť, bohužiaľ, príde ešte obdobie prechodu. Ako byť naňho pripravená?

Ako sa starať o pleť počas menopauzy?
(zdroj: unsplash.com)

Viete, čo je perimenopauza?

Hoci samotná menopauza začína cca rok po poslednej menštruácii, zmeny na pokožke sa môžu objaviť omnoho skôr. Ide o obdobie tzv. perimenopauzy, alebo prechodnej fázy. Kým v puberte ste možno bojovali s akné, pripravte sa na to, že počas perimenopauzy môže pokojne dôjsť k nadmernému vysúšaniu pokožky, keďže vám klesá hladina estrogénu a tým pádom aj tvorba dôležitých kožných proteínov, ktorými sú kolagén a elastín. Na pleť majú vplyv aj časté návaly tepla, o ktorých v súvislosti s menopauzou počujeme najčastejšie. Ich dôsledkom môže dôjsť aj k začervenaniu pokožky.

Dávajte si pozor na slnko

Niektoré ženy sa nevyhnú ani návratu akné. Zmena hladiny estrogénu a progesterónu totiž môže prispieť k zvýšenej tvorbe kožného mazu a upchávaniu pórov. Aj za vrásky môže úbytok spomínaného kolagénu. Otázkou teda je, či sa dá týmto zmenám nejako predchádzať, alebo ich minimálne spomaliť a zjemniť. Jedným z hlavných faktorov starnutia pokožky je vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Myslite preto na denné používanie SPF ochranného faktoru. Rovnako v prípade hormonálneho akné nezabúdajte na pravidelné čistenie pleti, tentokrát narozdiel od puberty aj s prípravkami obsahujúcimi kyselinu salicylovú.

Hydratácia je dôležitá v každom veku

Pre pleť v akomkoľvek životnom období je dôležitá hydratácia – v období, kedy sa kvôli úbytku hormónov sama od seba vysušuje, o to viac. Vaše denné a nočné krémy by mali obsahovať kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke. Vhodné na to sú aj ceramidy, tie zasa doslova vlahu v pokožke uzamykajú. K hydratácii potom patrí pitný režim, správne stravovanie a dostatok spánku. Ak sa cítite na vážnejší zákrok, prípadne máte veľký problém s vráskami, môžete podstúpiť ošetrenie botoxom či vyplnenie kyselinou hyalurónovou. Častým problémom býva aj nárast enormného ochlpenia na tvári. V tom prípade odporúčame laserovú epiláciu.

Mohlo by vás zaujímať